Niedziela Męki Pańskiej - Palmowa, C
14. kwietnia 2019 r.

 1. Dziękuję rodzinom z Bystrza, które zadbały o porządek w kościele i salce katechetycznej oraz ofiarowały 120 zł w miejsce kwiatów.
 2. Dziękuję dobremu człowiekowi za zadbanie o ławeczkę przed kościołem.
 3. W ostatnim czasie do kasy parafialnej wpłynęło 800 zł + 275 zł na kwiaty od rodzin ze Starej Wisły, 985 zł + 312,5 zł na kwiaty z Bystrza oraz 470 zł + 545 zł na kwiaty z rejonu Osiedle. Składam serdeczne Bóg zapłać ofiarodawcom i skarbniczkom.
 4. Wyrażam wdzięczność wszystkim organizatorom i uczestnikom piątkowej Drogi Krzyżowej w Starej Wiśle. Szczególnie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie trasy, czytanie rozważań a także strażakom, którzy zapewnili nam bezpieczeństwo na drodze i nagłośnienie. 
 5. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień – przeżywanie największych tajemnic naszej wiary. Tych, którzy nie skorzystali jeszcze w czasie rekolekcji z Sakramentu Pokuty zapraszam do spowiedzi w pn, wt, śr pół godziny przed wieczorną Mszą świętą.
 6. Dzisiaj nie ma spotkania EReMu.
 7. O godzinie 17.00 mamy dziś ostatnią okazję uczestniczenia w uroczystych Gorzkich Żalach z wystawieniem Najświętszego Sakramentu.
 8. We wtorek po Mszy św. będziemy budować w kościele Ciemnicę i Grób Pański. Liczę zwłaszcza na młodzież, która przyjęła w ostatnich latach sakrament bierzmowania i na mocy tego sakramentu chce czynnie uczestniczyć w życiu i misji Kościoła.
 9. W czwartek o godz. 10.00 Ksiądz Biskup Elbląski zaprasza do katedry w Elblągu na Mszę św. Krzyżma. W całej diecezji jest to w Wielki Czwartek przed południem jedyna Msza św., odprawiana z udziałem niemal wszystkich kapłanów. W czasie tej Mszy św. są błogosławione oleje: Krzyżmo święte, którego używa się przez cały rok przy sprawowaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania i kapłaństwa; oraz olej sakramentu namaszczenia chorych. Po Mszy krzyżma czterech ministrantów naszej parafii zostanie włączonych do grona lektorów.
 10. Zachęcam serdecznie do takiego ułożenia sobie zajęć w najbliższych dniach, by wszystkie prace porządkowe w domach zakończyć do czwartku wieczór. Świętowanie Paschy zaczyna się już w tym dniu i trwa nieprzerwanie przez całe trzy dni, aż do wieczora Niedzieli Zmartwychwstania.
 11. W Wielki Czwartek nastąpi przyjęcie do grona ministrantów 5 kandydatów o godz. 17:45.
 12. Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00, na zakończenie nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy, potem krótka adoracja i Gorzkie Żale, cz. I.
 13. W Wielki Piątek Męki Pańskiej zachowujemy post ścisły, to znaczy: każdy, kto liczy sobie ponad 14 lat, powstrzymuje się od potraw mięsnych, a ponadto osoby pełnoletnie, które nie ukończyły jeszcze 59 lat, spożywają w ciągu dnia tylko jeden posiłek do syta.
 14. O godz. 08.00 w Wielki Piątek zapraszam do wspólnego odśpiewania w kościele tzw. „ciemnej jutrzni”.
 15. Wzorem lat ubiegłych w ciągu dnia będziemy adorować Najświętszy Sakrament w Ciemnicy wg ustalonego porządku. Apeluję o wzięcie sobie do serca godzin adoracji przez wyznaczone grupy.
 16. O godz. 12:00 odśpiewamy Gorzkie Żale, cz. II, o 14.30 odprawimy Drogę Krzyżową, a o 15.00 odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego rozpoczynając w ten sposób Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego.
 17. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielki Piątek o godz. 18.00. Na zakończenie przeniesiemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do Grobu i odśpiewamy Gorzkie Żale, cz. III. 
 18. W Wielką Sobotę o godz. 8.00 zapraszam znowu na „ciemną jutrznię”.
 19. Od godz. 9.00 wartę przy Grobie Pańskim będzie trzymać nasza Ochotnicza Straż Pożarna.
 20. Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych nastąpi o godz. 12.00 przed plebanią.
 21. Od godz. 15.15, po Koronce do Miłosierdzia Bożego, kościół będzie zamknięty w celu posprzątania i przygotowywania na nocną liturgię Wigilii Paschalnej.
 22. Święta Noc Zmartwychwstania Pana rozpocznie się o godz. 21.00 liturgią światła przed główną bramą cmentarza. Tam się zgromadzimy i dopiero potem wszyscy wejdziemy do kościoła. Procesja rezurekcyjna odbędzie się na zakończenie liturgii nocnej. Ponieważ odprawia się ją tylko raz, nie będziemy jej powtarzali rano.
 23. Druga po nocnej liturgii Msza św. z Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego zostanie odprawiona w niedzielę o godz. 12.00.
 24. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. będą odprawiane według porządku niedzielnego, tzn. o godz. 9.00 i 11.00. Przed kościołem w tym dniu będziemy składać ofiary na utrzymanie Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie.