III Niedziela Wielkiego Postu, A
15. marca 2020 r.

 1. Dziękuję mieszkańcom Osiedla za posprzątanie kościoła i salki oraz za ofiarę 145 zł w miejsce kwiatów. Tym samym Osiedle kończy dyżur, od najbliższej soboty przejmują go Kończewice.
 2. W ostatnim czasie przez parafian z Kończewic została złożona ofiara 8000 zł na stację drogi krzyżowej. Bóg zapłać za ofiarność.
 3. 13 marca została podjęta przez władze decyzja o ograniczeniu funkcjonowania galerii handlowych i o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób. Aby nie zniweczyć działań podjętych przez władze państwowe, mających na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się niebezpiecznego wirusa, w naszej parafii zostają podjęte następujące środki zapobiegawcze:
  • Msze Święte niedzielne będą odprawiane w sobotę o 17:00, w niedzielę o 9:00, 11:00 i 18:00
  • W miarę możliwości proszę, aby na Mszę sobotnią o 17:00 i niedzielą o 9:00 przyszli mieszkańcy wsi Kończewice, na 11:00 mieszkańcy Starej Wisły i Bystrza, na 18:00 mieszkańcy Kończewic-Osiedla.
  • Niedziela gromadzi w naszym kościele około 300 osób, więc jeśli w domach pozostanie połowa parafian (obowiązkowo osoby starsze i dzieci), nie powinno być więcej niż 50 osób na Mszy Św.
  • Na Mszach zajmujemy wolne ławki rodzinami, znak pokoju przekazujemy przez ukłon.
  • W niedzielę i w ciągu tygodnia kościół będzie otwarty cały dzień, do Mszy Św. wieczornej. Codziennie także będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 16:00. Zachęcam do indywidualnej modlitwy.
  • Osoby pozostające w domach zachęcam do uczestnictwa w transmisji Mszy św. i do komunii duchowej.
   Podejdźmy do tematu odpowiedzialnie, kierując się rozumem otrzymanym od Pana Boga i miłością bliźniego.
 4. Nie ma spotkań EReMu, jednak wciąż zapraszam na Gorzkie Żale i Drogę krzyżową.
 5. Ks. Biskup Elbląski, oprócz dyspensy od obowiązku Mszy Św. niedzielnej apeluje:
  Epidemie wybuchają co jakiś czas. Występowały także w naszej ojczystej przeszłości. Zagrażają życiu wielu osób. Pochłonęły setki, a nawet tysiące ofiar. 
  Dlatego też musimy bardzo rozsądnie i odpowiedzialnie przeciwstawić się wielkiej epidemii noszącej nazwę koronawirus. Ograniczenie rozwoju tej choroby wymaga m.in. rezygnacji z gromadzenia się w tym czasie w dużych grupach, także na Mszy św. i na nabożeństwach. Dla dobra własnego i bliźnich należy w najbliższe niedziele pozostać w domu, rezygnując z udziału we Mszy świętej. W aktualnej sytuacji jest to moralny obowiązek.
  Kościoły pozostają otwarte. Msze św. będą w nich odprawiane dla małych grup, maksymalnie do 50 osób. Wymagają tego przepisy sanitarne, które mamy obowiązek respektować.
  W związku z zagrożeniem epidemią zachęcam do modlitwy w domu, do uczestnictwa w transmisjach niedzielnej Mszy św. w telewizji, radiu oraz internecie.
 6. Zachęcam do zabrania ziarenka dla młodszych członków rodziny, wspólnego rpzeczytania niedzielnej ewangelii i rozwiązania zadania.
 7. Jest nowy numer „Gościa Niedzielnego”, w nim m.in. o Komunii na rękę, o której dyskusja pojawiła się w związku z obecnym zagrożeniem, wywiad z ministrem zdrowia, a także o przewidywanych negatywnych skutkach tegorocznej zimy.