V Niedziela Wielkiego Postu, A
29. marca 2020 r.

 1. Dziękuję mieszkańcom Kończewic za posprzątanie i wydezynfekowanie kościoła oraz za ofiarę 150 zł w miejsce kwiatów.
 2. Rozpoczynamy rekolekcje parafialne. Głosi je nam ks. Łukasz Golec, student KUL. Pierwsza nauka dostępna jest pod adresem https://tinyurl.com/konczewice1 (następne nauki najprawdopodobniej będą miały kolejne numery: konczewice2, konczewice3).
 3. Osoby pragnące przystąpić w niedzielę do komunii świętej zapraszam co pół godziny w grupach 5-osobowych od 14:00 do 17:30.
 4. Przypominam, że od dn. 25 marca br. zgodnie z państwowymi przepisami sanitarnymi oraz wskazaniami Biskupa Elbląskiego każde zgromadzenie liturgiczne [Msza św., pogrzeb] nie może przekroczyć pięciu osób, nie licząc księdza i obsługi.
 5. Ks. Biskup przedłużył też dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. do 11 kwietnia. Poleca, aby dla dobra własnego i bliskich przez czas epidemii modlić się i pozostawać w domu. Korzystajmy więc z transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych Mszy św. i nabożeństw.
 6. Może okazać się niemożliwą spowiedź przed Wielkanocą. Obowiązek ten trzeba będzie odłożyć na później, gdy minie zagrożenie epidemią. W sytuacji granicznej, zagrożenia chorobą lub śmiercią, gdy nie ma możliwości spowiedzi, należy wzbudzić żal za grzechy, motywowany miłością i szacunkiem wobec Boga. Taki żal, zwany doskonałym, gładzi wszystkie grzechy. Później jednak grzechy należy wyznać podczas spowiedzi.
 7. Codziennie o godz. 16:00 jest adoracja Najświętszego Sakramentu, jest wówczas także możliwość spowiedzi.
 8. W parafii nie ma nabożeństw pasyjnych. Papież Franciszek udziela na czas epidemii odpustu osobom odprawiającym w domu Drogę Krzyżową, różaniec lub czytającym przez pół godziny Pismo św. Warunkiem uzyskania odpustu jest modlitwa w intencjach Ojca św. i wyznanie wiary nawet w formie skróconej.
 9. W tym miesiącu nie odwiedzę chorych w pierwszy piątek miesiąca.
 10. Za tydzień Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień. 
 11. Najnowsze e-wydanie "Gościa Niedzielnego" można pobrać ze strony internetowej diecezji. Wraz z dodatkami diecezjalnymi – jest ono również dostępne w formacie PDF – do ściągnięcia i wydrukowania w domu – w sklepie internetowym "Gościa Niedzielnego" (cena 3 zł).