Niedziela Palmowa, A
5. kwietnia 2020 r.

  1. Dziękuję mieszkańcom Kończewic za posprzątanie i wydezynfekowanie kościoła oraz za ofiarę 220 zł w miejsce kwiatów i na świąteczną dekorację.
  2. Od poniedziałku Msze św. w ciągu tygodnia będą odprawiane o godz. 18:00.
  3. Ks. Biskup elbląski ogłosił dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. do 19 kwietnia włącznie (Niedziela Miłosierdzia Bożego). Poleca, aby dla dobra własnego i bliskich przez czas epidemii modlić się i pozostawać w domu. Korzystajmy więc z transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych Mszy św. i nabożeństw Wielkiego Tygodnia. Zachęcamy do wzbudzania żalu za grzechy oraz do pragnienia Komunii duchowej.
  4. Osoby, które dziś korzystają z dyspensy i nie uczestniczą we Mszy św. a pragną przyjąć Komunię św. mogą dzisiaj przyjść do kościoła od godz. 14:00 do 18:00 – zapisy na wyłożonym z tyłu kościoła formularzu.
  5. W związku z zaistniałymi ograniczeniami wskazane jest, aby spowiedź przełożyć na czas po Wielkanocy. Jeżeli są osoby, które potrzebują spowiedzi przed Świętami to będzie możliwość spowiedzi od poniedziałku do środy od godz. 17:00 do 18. Proszę, aby wtedy zastosować się do przepisów, żeby w świątyni było nie więcej niż pięć osób a przed kościołem oczekujący nie gromadzili się w grupach ponad dwie osoby.
  6. W liturgii Triduum Paschalnego, która będzie sprawowana w Wielki Czwartek, Wielki Piątek o godz. 18:00 i w Wigilię Paschalną o 21:00, uczestniczyć będą w kościele jedynie osoby pełniące funkcje w liturgii. Pozostałych parafian proszę, aby skorzystali z transmisji w mediach i nie gromadzili przed kościołem. Z naszego kościoła za pośrednictwem internetu również będzie transmitowana liturgia.
  7. W Wielki Piątek od godz. 9:00 do 17:30 będzie adoracja Pana Jezusa w ciemnicy. Zapisywać się można w kościele na przygotowanych formularzach, które są wyłożone w kościele od niedzieli do czwartku. W Wielką Sobotę od godz. 9:00 do 17:30 będzie adoracja Pana Jezusa w grobie. Zapisy tak samo jak na adorację piątkową. Adoracja w piątek i sobotę zacznie się od Ciemnej Jutrzni. Zgodnie z zaleceniem ks. Biskupa nie jest przewidziana adoracja przy ciemnicy i przy grobie po nabożeństwach (w parafii zresztą nie ma takiej tradycji).
  8. Nie będzie w kościele poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Proszę, aby w Niedzielę Wielkanocną śniadanie wielkanocne rozpocząć w domu od zapalenia świecy na stole i odmówienia modlitwy „Ojcze nasz”. Głowa rodziny wypowiada słowa: Chrystus zmartwychwstał, Alleluja! A pozostali odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja! Następnie można odczytać fragment Ewangelii o Zmartwychwstaniu i odmówić modlitwę błogosławieństwa pokarmów, które będziemy spożywać. Teksty tej modlitwy są dostępne w mediach.
  9. Msze św. w Święta Wielkanocne będą 11:00 i 18:00. Zaostrzone przepisy sanitarne obowiązują do 11 kwietnia, jednak w każdej chwili sytuacja może ulec zmianie, więc decyzja o kształcie i sposobie świętowania w naszym kościele Wielkiej Niedzieli zostaje zawieszona do czasu posiadania pewności o zniesieniu bądź obowiązywaniu restrykcji.
  10. Papież Franciszek udziela na czas epidemii odpustu osobom odprawiającym w domu Drogę Krzyżową, różaniec lub czytającym przez pół godziny Pismo św. Warunkiem uzyskania odpustu jest modlitwa w intencjach Ojca św. i wyznanie wiary nawet w formie skróconej.